Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z Hashimoto?

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z Hashimoto?

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z Hashimoto?

Zapalenie tarczycy Hashimoto, zwane również chorobą Hashimoto, to nieuleczalne schorzenie, które w znaczącej większości przypadków atakuje kobiety.
System immunologiczny atakuje sam siebie, a zwłaszcza tarczycę, która zaczyna produkowac mniejszą ilość hormonów, negatywnie wpływając na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Jednym z objawów kłopotów z tarczycą są zmienne nastroje oraz stany depresyjne. Osoby borykające się z tego typu dolegliwościami mają bladą i suchą skórę, są nieustannie zmęczone i źle tolerują niskie temperatury. Mają obfite miesiączki, słabe ręce i nogi, chroniczne zaparcia, spięte oraz obolałe mięśnie barków I bioder oraz wrażenie opuchniętej trwarzy. Borykają się z bólami kolan, stop oraz rąk i regularnie przybierają na wadze, co jest zwiazane z zatrzymywaniem się wody w organizmie.

Na wymienione powyżej objawy w szczególności uwagę zwracać powinny te osoby, w rodzinach których występowały choroby tarczycy. Jak pokazują badania, Hashimoto bardzo często dziedziczone jest po mamie.
By mieć pewność, że tarczyca funkcjonuje w sposób prawidłowy, raz na jakiś czas należy wykonać badanie krwi na hormony TSH, FT3 I FT4.
Nieleczona choroba Hashimoto osłabia organizm i wywiera destrukcyjny wpływ na psychikę. Dodatkowo, sprzyja ona rozmaitym chorobom takim, jak cukrzyca, obrzęk śluzowaty czy choroba Addisona.
Hashimoto to choroba nieuleczalną, którą dzięki hormonom można jednak kontrolować.

Dodaj komentarz